Київська православна богословська академія

Ректор КПБА у складі делегації Всеукраїнської ради Церков перебував із офіційним візитом в Ізраїлі

 Поїздка відбулася за ініціативи Головуючого у ВРЦіРО, головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, який запропонував провести виїзне засідання Ради на Святій землі – місці паломництва для віруючих багатьох конфесій.

Прикметно, що перше виїзне засідання Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій відбулося у 2009 році також до Держави Ізраїль. Тоді результатом зустрічей делегації ВРЦіРО на найвищому рівні стало остаточне вирішення питання встановлення безвізового режиму між Україною та Ізраїлем.

Делегацію представляли глави та представники таких Церков і конфесій: Православної Церкви України, Української Греко-Католицької Церкви, Української Православної Церкви (в єдності з Московським Патріархатом), Римо-Католицької Церкви, Об’єднання іудейських релігійних організацій України, Всеукраїнського союзу Церков євангельських християн-баптистів, Української Церкви християн віри євангельської, Церкви адвентистів сьомого дня, Української вільної Церкви християн євангельської віри, Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви, Німецької євангелічно-лютеранської церкви України. Також до складу делегації ВРЦіРО увійшли керівники Українського Біблійного товариства, Інституту релігійної свободи та Духовного управління мусульман АР Крим.

З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія Православну Церкву України представляв голова Управління духовної освіти і богословської науки, ректор Київської православної богословської академії, професор протоієрей Олександр Трофимлюк.

Визначною подією першого дня візиту української делегації до Святої землі стала зустріч членів ВРЦіРО з Президентом Держави Ізраїль Реувеном Рівліном.

Під час зустрічей було наголошено на необхідності збереження безвізового режиму між Україною та Ізраїлем.

Більш докладно про подальший розвиток паломництва до обох країн та українсько-ізраїльських відносин члени Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій обговорили з представниками ізраїльського уряду.

Питання міжнаціонального співробітництва та паломництва, враховуючи переваги існуючого безвізового режиму, а також протидія проявам антисемітизму та екологічні виклики стали предметом обговорення з Зеєвом Елькіним – міністром у справах Єрусалима та національної спадщини, міністром охорони навколишнього середовища Держави Ізраїль.

Сторони обмінялися заявами про солідарність Ізраїлю з Україною та про підтримку Держави Ізраїль на міжнародному рівні під час зустрічі українських релігійних діячів з високопосадовцями МЗС Ізраїлю. Крім цього, окремо учасники зустрічі обговорили питання забезпечення релігійної свободи для віруючих різних конфесій і представників різних культур.

Практичний характер мала зустріч делегації ВРЦіРО з губернатором Гуш-Еціона Шломо Нееманом та військовим рабином, який поділився ізраїльським досвідом організації військового капеланства в Армії оборони Ізраїлю та пояснив особливості несення військової служби віруючими громадянами.

На другий день візиту українських релігійних діячів до Ізраїлю під головуванням Головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха було проведене виїзне засідання Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій в Єрусалимі.
Учасники засідання обговорили як внутрішньо українські питання, так і ініціативи, спрямовані на подальший розвиток дружніх українсько-ізраїльських відносин.

Зокрема, українські релігійні діячі підкреслили позитивні здобутки, пов’язані з запровадженням безвізового режиму між Україною та Державою Ізраїль, що відбулося 10 років тому після першого візиту делегації ВРЦіРО до Ізраїлю. Водночас, на їхню думку, всі наявні на сьогодні технічні питання слід вирішити, щоб надалі розвивати взаємне паломництво до обох країн, а також укріплювати економічні зв’язки та практично впроваджувати підписану нещодавно Угоду про зону вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем.

ВРЦіРО схвально відреагувала на пропозиції ізраїльських високопосадовців підтримати переведення посольства України в Ізраїлі до Єрусалима, наслідуючи досвід США та деяких інших країн світу, якщо таке рішення буде ухвалено відповідними державними органами України.

Члени ВРЦіРО також обговорили сучасний стан державно-конфесійних відносин та спланували зробити з цього приводу окреме звернення. Крім того, було вирішено нагадати свою позицію стосовно необхідності забезпечення чесних і справедливих виборів, висловлену раніше у Зверненні до українського народу з приводу виборів Президента України.

Виїзне засідання завершилося передачею головування у Всеукраїнській раді Церков і релігійних організацій до єпископа Віталія Кривицького, ординарія Київсько-Житомирського Римсько-Католицької Церкви в Україні.

Цього ж дня відбулася зустріч із головою ізраїльського парламенту Йоелем Едельштейном, який народився в Україні в Чернівцях.

Спікер Кнесету відзначив позитивну роль Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій, яку вона відіграє, демонструючи спроможність знаходити консенсус в інтересах усього суспільства, незважаючи на об’єктивні відмінності між різними релігіями і конфесіями. На його думку, цей приклад варто наслідувати багатьом політикам, як в Ізраїлі, так і в Україні.

Він поділився з делегацією ВРЦіРО досвідом побудови сильної демократичної держави Ізраїль, яка може дати відсіч іноземним агресорам і водночас прискіпливо дотримуватись належних демократичних процедур, не даючи місце спокусам авторитаризму.

За словами Йоеля Едельштейна, на сьогодні Ізраїль має найбільш ефективну армію у світі, одну з найрозвинутіших економік і при цьому будує свою політичну систему виключно на демократичних засадах парламентської республіки.

Таким чином приклад Ізраїлю спростовує популярне твердження адептів авторитаризму, що тільки сильний авторитарний лідер може привести державу то військових перемог та економічних успіхів. Перебуваючи в оточенні авторитарних режимів, Ізраїль не лише залишається єдиною демократичному країною на Близькому Сході, але й демонструє силу та стрімкий прогрес в усіх сферах економічного, державного та соціального життя.

Члени делегації ВРЦіРО також заявили, що вони виступають проти будь-яких проявів антисемітизму та ксенофобії, вважаючи ці прояви чужими для України і неприпустимими для будь-якої країни світу.

По завершенні зустрічі українські релігійні діячі взяли участь в екскурсії по Кнесету та провели ділову зустріч із радником голови Єврейської агенції «Сохнут» Ігалем Пальмором, котрий впродовж багатьох років обіймав посаду речника МЗС Ізраїлю. Під час зустрічі він розповів про програми «Сохнуту» щодо підтримки діаспори, збереження національної культури, традицій та самобутності. Пан Пальмор запропонував українській стороні детально ознайомитись з відповідними програми та в разі необхідності адаптувати їх під потреби закордонних українців.

Після зустрічей у Кнессеті делегація Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій відвідала Генеральний штаб Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) у Тель-Авіві, де відбулася зустріч з Головним військовим рабином ЦАХАЛу раббі Еялем Каримом з метою вивчення досвіду військового капеланства.

Це особливо актуально в контексті захисту України від військових загроз, що стоять перед Українською державою, та запровадження капеланства у Збройних Силах України, Національній гвардії та інших військових формуваннях України.

Завершився день вечерею з Послом України в Державі Ізраїль за участю інших почесних гостей.

В останній день офіційного візиту українські релігійні діячі відвідали музей Голокосту «Яд Вашем». Варто відзначити, що перед цим українські релігійні діячі на зустрічах в Єрусалимі одноголосно заявили про неприпустимість антисемітизму та ксенофобії в сучасному світі, щоб страшні сторінки історії Голокосту не повторилися ніколи знов.

Крім офіційних зустрічей у вільний час глави і представники українських Церков і релігійних організацій відвідали визначні місця паломництва та звершили молитви за мир в Україні.

Джерело

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України