Київська православна богословська академія

Відбулося засідання Громадської ради при МОЗ України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій

 21 листопада 2019 р. в стінах міністерства відбулося засідання Громадської ради при МОЗ України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), до складу якої входять представники православних, греко- і римо-католицьких, євангельсько-протестантських, а також іудейських і мусульманських спільнот.

У заході приймав участь викладач Київської православної богословської академії, к. н. із богосл., проф. прот. Віталій Клос.

Одним з основних питань порядку денного було обговорення правових, освітніх та соціальних аспектів впровадження капеланства в сфері охорони здоров’я, включаючи аналіз досвіду функціонування капеланських госпітальних служб в передових країнах світу (країни ЄС, США, Канада, Південна Корея) та вітчизняного досвіду волонтерського капеланського служіння в закладах охорони здоров’я.

Від МОЗ України в засіданні взяв участь Перший заступник Міністра охорони здоров’я України Андрій Семиволос, представники Департаменту реалізації політик та Управління правового забезпечення. За результатами засідання було окреслено конкретні кроки щодо руху в напрямку створення вітчизняної служби лікарняних капеланів. Зокрема, було наголошено на необхідності оновлення складу та активізації діяльності Робочої групи з питання впровадження капеланства у сфері охорони здоров’я України (склад затверджено наказом МОЗ України від 07.06.2019 № 1321) щодо опрацювання проекту Положення про капеланство у сфері охорони здоров’я України. При цьому, як зазначив пан Андрій, першою ланкою, яка потребуватиме капеланів – фахівців з духовної опіки, є система надання паліативної допомоги.

Крім вищезазначених, на засіданні також обговорювались питання поліпшення комунікації та взаємодії між Громадською радою та МОЗ України, активізації участі релігійних організацій у сприянні реформуванню та розвитку галузі охорони здоров’я України тощо.


Для довідки. Громадська рада при МОЗ України з питань співпраці з ВРЦіРО (далі – Рада) була утворена наказом МОЗ № 358 від 22.05.2009 на підставі Угоди між ВРЦіРО та МОЗ України від 16 грудня 2008 р. Положення про Громадську раду при МОЗ з питань співпраці з ВРЦіРО затверджено наказом МОЗ України від 22.05.2009 № 35 (із змінами від 12.01.2018 № 57).

Першим головою Ради став видатний вчений в галузі медицини академік НАН та НАМН України Юрій Ілліч Кундієв (2009−2014). Після нього в Раді головували священик, лікарняний капелан Української Греко-Католицької Церкви Андрій Нагірняк (2014−2018), уповноважений з питань охорони здоров’я Української Євангельської Церкви Сергій Убогов (з 2018 року дотепер).

Загалом Рада представляє більше ніж 90% усіх релігійних організацій України, зокрема, православні, греко- і римсько-католицькі, євангельсько-протестантські, а також іудейські та мусульманські. Основними цілями створення Ради є:
1. Сприяння забезпеченню свободи віросповідання та дотримання принципів етики, духовності, моралі та соціальної справедливості у сфері охорони здоров’я.
2. Бути партнерами МОЗ України у справі розбудови ефективної системи охорони здоров’я, зокрема, шляхом проведення просвітньої, соціально-благодійної та духовної роботи.
На сьогодні постійними партнерами Ради є: Комісія соціального служіння ВРЦіРО; Секретаріат Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу; різні благодійні та громадські організації. Переважна більшість членів Ради є керівниками відділів здоров’я або відділів соціального чи капеланського служіння у своїх релігійних організаціях. Серед членів Ради також є юристи, науковці, лікарі-практики. Окремі члени Ради є партнерами Європейської та Американської мереж капеланів охорони здоров’я, а в найближчій перспективі планується утворення Асоціації капеланів охорони здоров’я України.
Протягом останніх років за участі Ради проведено цілу низку конференцій та круглих столів з питань впровадження лікарняного капеланства, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, розвитку паліативної допомоги та захисту життя від зачаття до природньої смерті тощо.

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України