Київська православна богословська академія

Лекція «Страсний тиждень для людини ХХІ століття» від прот. Георгія Коваленка

 Прот. Георгій у прочитаній лекції зазначив, що існує думка про те, що той, хто день за днем пройде за Христом Страсний тиждень, зможе відчути Пасху. Але це не завжди так. Ми маємо розуміти час, в якому живемо. Служба має відповідати ритму життя середньовічних людей. Утреня вечором, а вечірня вранці не зрозуміла для людей. Більшість парафіян знають, як святкувати Хелувін, але не знають, як святкувати Страсний тиждень. Сучасне суспільство бажає діалогу, хоче з нами спілкуватися, а не тільки слухати, бо у вас є хрест на грудях. Ми, священники, маємо давати відповіді. Прот. Георгія Коваленко поділився зі слухачами, майбутніми священнослужителями, щодо того, як поводитися в конкретних ситуаціях.

Лектор зачепив питання значення й розуміння сходження Благодатного вогню для християн. Зокрема, він наголосив, що до вогню, який привозять до нас до початку нічного богослужіння, можна доторкнутись і так установити зв’язок із місцем Христового Воскресіння. Не варто піддаватись продюсерському нагнітанню, через що цілі країни дивляться в телевізор із думкою: зійде чи не зійде вогонь. Краще піти до літургії.

Стосовно кінематографу, прот. Георгій зауважив, що якщо знімати житія святих, то це має бути тріллер, бо інакше буде єлейно й нецікаво. Також не варто піддавати фільми забороні, як сталося з фільмом Мартіна Скорсезе «Остання спокуса Ісуса Христа». Римо-Католицька та Грецька Церкви заборонили вірянам перегляд даного фільму, але результат вийшов зовсім протилежний. Цікавим є також те, що режисер є ревним католиком, а фільм ґрунтується на книзі грецького письменника (Нікос Казандзакіс – прим. ред.) Тому треба пам’ятати, що заборона є прямою вказівкою, щоб люди це подивились.

Цікаві факти, викладені лектором, спричинили між учасниками жваву дискусію.

Наприкінці лекції зі словом до всіх присутніх виступив проректор із виховної роботи: «Ця лекція дуже пізнавальна, тому що базується на особистому досвіді доповідача. Студенти лише стають на шлях священного служіння, і тому їм потрібно розвиватися й дослухатися до порад. Такі лекції дуже потрібні й корисні для всіх».

Фото Олександр Була

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України