Друк

Київська православна богословська академія відсвяткувала актовий день

9 жовтня Православна Церква вшановує пам'ять святого апостола і євангелиста Іоана Богослова. Цей день є актовим у Київській православній богословській академії, адже академічний храм на честь апостола і євангелиста Іоана Богослова відзначає своє храмове свято. Також цього дня столична духовна школа відзначала 25-ту річницю відродження Київської духовної академії.

Святкові заходи розпочалися з Всенічного бдіння 8 жовтня 2017 року в академічному храмі, яке очолив перший проректор КПБА протоієрей Олександр Трофимлюк у співслужінні кліриків храму - викладачів Київської православної богословської академії.

Перед Всенічним бдінням у храмі була звершена літія за спочилими ректорами, професорами і викладачами духовної школи.

Під час Всенічного бдіння була звершена літія за участі монахів Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, яку очолив ігумен Антоній (Фірлей).

9 жовтня 2017 року, у сам день пам'яті святого апостола і євангелиста Іоана Богослова - актовий день КПБА - в академічному храмі Божественну літургію очолив Предстоятель УПЦ Київського Патріархату Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Його Святості співслужили ректор КПБА й Патріарший намісник митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, голова Інституту церковної історії митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, секретар Священного Синоду архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, керуючий справами Київської Патріархії й намісник Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Вишгородський Агапіт, перший проректор КПБА протоієрей Олександр Трофимлюк, ректори та представники вищих духовних навчальних закладів УПЦ Київського Патріархату, викладачі, студенти й аспіранти КПБА та братія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря у священному сані.

Після запричасного стиха проповідь виголосив студент КПБА Володимир Матлак.

Під час богослужіння співав хор КПБА під керівництвом диякона Юрія Мигаля та Надії Купчинської.

За Божественною літургією Предстоятель Київського Патріархату звернувся до вірян зі словом проповіді.

Привітавши присутніх з храмовим святом Патріарх Філарет розповів, чому Церква апостола Іоана Богослова називає апостолом любові. Бо апостол Іоан Богослов більше за всіх інших апостолів мав любов до Бога. Саме любов є головною темою всіх трьох послань апостола Іоана.

Любов – це головна чеснота, яка приводить людину до Царства Небесного.

«Коли Іоан Богослов постарів, йому було вже близько 100 років, він повторював одні і ті самі слова: «Діти, любіть один одного». Його запитали: «Чого ти говориш одне і теж?» Тому, що це є саме головне в житті людини – любити. Любить людина – Бог буде з нею. Любить людина – в Царстві Небесному буде. Чому? Тому що Царство Небесне є Царство любові. Хочеш бути у Царстві небесному – люби. Не можеш любити – не надійся, що будеш у Царстві Небесному» – сказав Патріарх.

Святійший Владика відзначив, що кожна людина створена і покликана любити: любити Бога і свого ближнього. А для того, щоб мати у своєму серці любов, треба звільнити його від ненависті.

«Для того, щоб любов була в серці, то треба із серця викинути ненависть. Якщо не буде в серці ненависті, то тоді в серце увійде Божественна любов, Божественна благодать. А коли в серці ненависть, тоді ця ненависть не допускає у серце любов. І тому людина не любить. Якщо хочете мати любов, то вивергніть із свого серця ненависть... Ненависть – це та скверна, яка перешкоджає увійти любові у наше серце. І боротись з цією скверною треба все життя» – сказав Патріарх Філарет.

Кожен з нас повинен упродовж свого життя вести боротьбу з гріхом, очищаючи своє серце від пристрастей і тоді чисте серце людини наповниться благодаттю Божою. А починати треба з добрих справ, бо коли людина творить добро – це є початком і проявом любові.

«Ми дуже багато говоримо про духовність, про духовне відродження. А що таке духовність? Духовність – це і є та внутрішня постійна боротьба у самому собі. Якщо людина бореться з гріхом і в почуттях, і в розумі, тоді Божественна благодать допомагає і очищає людину від усякої скверни. Ця внутрішня боротьба, браття і сестри, це боротьба досконалих. Не можна із самого початку досягнути цього. Починати треба з добрих справ. Треба людям робити добро. Коли ми будемо робити людям добро, це і є початок любові. Наша любов проявляється у добрих ділах. І Господь створює умови, щоб нам виявити це бажання робити добро... Ми, дорогі браття і сестри, молимось, відвідуємо храм, богослужіння, але треба пам'ятати про головне. Головне – це придбати любов до Бога і любов до ближніх» – закликав у своїй проповіді Предстоятель.

Після богослужіння, яке завершилось молебнем до небесного покровителя КПБА - святого апостола і євангелиста Іоана Богослова, відбулися урочистості в актовій залі Академії.

Зі вступним словом до присутніх звернувся ректор Київської православної богословської академії митрополит Епіфаній, який зосередив увагу на здобутках духовної школи за останній навчальний рік.

Ваша Святосте, Ваші Високопреосвященства, високоповажні гості, шановні професори, доценти і викладачі, дорогі аспіранти та студенти!

Два роки тому Київська православна богословська академія на високому державно-церковному рівні урочисто відсвяткувала 400-ліття з часу свого заснування у 1615 році.

Відтоді, впродовж всього свого історичного та науково-богословського розвитку, в Київській Академії були періоди розквіту та падіння. У зв’язку з більшовицьким переворотом на початку ХХ століття Київська духовна академія припинила на певний час своє існування.

70 років тому, з 1947 по 1962 роки, вона короткий проміжок часу функціонувала як Київська духовна семінарія тут, у стінах Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, а пізніше – у стилобаті Андріївської церкви.

Сьогодні ж наш столичний вищий духовний навчальний заклад підносить подяку Богові за те, що 25 років тому відновив свою діяльність!

Увесь цей 25-літній період став часом розвитку й утвердження. Сучасному вступникові чи новому науково-педагогічному працівникові академії важко уявити, в яких складних умовах наша академія поставала.

У невеликих приміщеннях стилобату Андріївської церкви, не маючи необхідних навчально-методичних матеріалів та комфортних умов проживання, але зі щирим прагненням служити Богові й українському народові, стараннями митрополита, а нині Святійшого Патріарха Філарета, розпочався новий період історії Київської академії.

Перший ректор відродженої академії (з 1991 р. по 2000 р.) – блаженної пам’яті єпископ, а згодом митрополит Даниїл (Чокалюк), – наполегливо трудився над зведенням та реставрацією корпусів, формуванням викладацького колективу, створенням академічного хору, відновленням щоденних богослужінь, тиражуванням конспектів лекцій тощо.

Академія спричинилася і до відродження Свято-Михайлівського монастиря. Ченцями Золотоверхої обителі ставали студенти столичної духовної школи. Храм святого апостола і євангелиста Іоана Богослова, окрім кафедри владики-ректора та центру проведення богослужбової практики, став і чернечим храмом. Тут відбувалися перші постриги в монахи.

Сьогодні з нами розділяє радість свята митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, якому Господь благословив бути другим ректором Київської духовної академії та семінарії (у 2000 – 2010 рр.). Владика значно посилив наукову діяльність, сприяв збільшенню фондів бібліотеки. У 2003 році було відновлено видання «Трудів Київської Духовної Академії».

Однією з найбільших заслуг владики Димитрія стала започаткована ним у 2006 – 2007 навчальному році реформа духовної освіти в Українській Православній Церкві Київського Патріархату.

Варто сьогодні згадати всіх, хто примножував і продовжує примножувати славу і велич Київських духовних шкіл, та подякувати їм: і тим, хто старанно працює й донині, і тим, хто з різних причин уже не викладає, і тим, хто, попрацювавши, відійшов до Господа. Зокрема, з 1998 по 2006 рік багато й самовіддано трудився над вдосконаленням виховного процесу проректор протоієрей Димитрій Садов’як.

У 2010 році розпочався новий етап у житті Київської академії, який триває дотепер і увінчався отриманням державної ліцензії та акредитації, відкриттям Міністерством освіти і науки України в Київській православній богословській академії аспірантури й докторантури та утворенням спеціалізованої вченої ради.

Але цим усім надбанням і здобуткам передували самовіддана й наполеглива праця усього науково-педагогічного колективу.

Окреме слово синівської вдячності належить сказати Вам, Ваша Святосте! З самого початку відродження Академії Ви постійно опікувалися й опікуєтеся нами. Ви не лише підносили свої молитви за нас, але й особисто брали участь у приймальній комісії, відвідували лекції, наукові заходи та урочистості, були присутніми на захистах кандидатських і докторських дисертацій, затверджували навчальні плани та робочі навчальні програми дисциплін, звершували хіротонії над студентами і випускниками, піклувалися про духовний і матеріальний стан Академії. Ми Вам за це надзвичайно вдячні і просимо Бога, щоб Ви й надалі ще багато років піклувалися про нас.

Упродовж останнього року було значно покращене матеріально-технічне забезпечення освітнього процесу. Ми знаходимося зараз в оновленому навчальному корпусі, де проведений ремонт та придбані нові меблі в усі аудиторії. 1 вересня ми освятили й відкрили надбудований поверх загальною площею майже півтори тисячі квадратних метрів, де, крім комфортного гуртожитку, розмістились кафедри та навчальні класи.

Вітаю усіх нас зі славним ювілеєм 25-ої річниці з часу відновлення Київської православної богословської академії. Бажаю усім нам, пам’ятаючи в яких сприятливих для Церкви й Академії роки ми провадимо свою діяльність, невпинно працювати над розвитком і утвердженням української духовної освіти і науки, підготовкою вчителів предметів духовно-морального спрямування, а найголовніше – достойних пастирів Української Православної Церкви Київського Патріархату!

З вітальними адресами на ім'я Академії до присутніх звернулися директор Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров, директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш, другий ректор відродженої КПБА митрополит Львівський і Сокальський Димитрій та очільники і представники всіх духовних навчальних закладів Української Православної Церкви Київського Патріархату, що прибули на урочистості: проректор Львівської православної богословської академії протоієрей Михаїл Сивак, ректор Волинської православної богословської академії протоієрей Володимир Вакін, завідувач Богословського відділення КПБА при філософсько-теологічному факультеті Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича протоієрей Микола Щербань, в.о. ректора Івано-Франківського богословського інституту ігумен Феогност (Бодоряк), ректор Рівненської духовної семінарії протоієрей Віталій Лотоцький, в.о. ректора Дніпровської духовної семінарії протоієрей Сергій Нарольський.

З нагоди свята директор Департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров вручив найвищу нагороду Міністерства освіти і науки України – нагрудний знак «За наукові та освітні досягнення» – ректору КПБА митрополиту Переяслав-Хмельницькому і Білоцерківському Епіфанію та першому проректору КПБА протоієрею Олександру Трофимлюку.

За вагомий особистий внесок у підготовку майбутніх священнослужителів, плідну науково-педагогічну діяльність Святійший Патріарх Філарет нагородив голову Інституту церковної історії, другого ректора відродженої Київської духовної школи митрополита Львівського і Сокальського Димитрія - орденом святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.

Також відбулося присвоєння почесного звання «Заслужений працівник Київської православної богословської академії» багаторічним працівникам столичної духовної школи: протоієрею Петру Ландвитовичу, Тетяні Петіній; Таїсії Руденко, Вірі Бондарчук та Ларисі Беляєвій.

Наприкінці зі словом настанови до присутніх звернувся Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Предстоятель привітав присутніх з 25-річчям відродження Київської духовної академії, наголосивши на вагомому внескові академії у справу зростання і зміцнення українського православ’я загалом та Української Православної Церкви Київського Патріархату зокрема, який передовсім полягає у виплеканні молодого єпископату та духовенства.

"Якби не було Академії, не було б Київського Патріархату. Якщо ви подивитесь на сьогоднішній наш єпископат, то майже всі архієреї закінчили якщо не Київську духовну академію, то інші. І не тільки єпископат, але і велика кількість священиків вийшли з Київської духовної академії. Значення духовної академії для нашої Церкви - безцінне" - відзначив Патріарх Філарет.

Урочистості завершилися концертом хору Київської православної богословської академії під керівництвом старшого регента Надії Купчинської і регента диякона Юрія Мигаля та святковою трапезою.

 ВІДЕО

Прес-центр Київської Патріархії

Поширити у соцмережах