Київська православна богословська академія

Український день на Фанарі

Ініціативна група українських віруючих представляючи інтереси мільйонів українців, що прагнуть до визнання автокефальної Православної Церкви в Україні в період з 26 по 30 травня 2018 року здійснили візит до Стамбулу з метою вручення звернень Його Всесвятості Варфоломію, Архієпископу Константинополя-Нового Риму і Вселенському Патріарху на підтримку надання Томоса про створення Єдиної Помісної Православної Церкви в Україні.
В складі делегації прийняли участь генеральний директор ТОВ «Київгума» Андрій Острогруд, віце-президент міжнародної спеціалізованої фармацевтичної корпорації «Юрія Фарм» Сергій Ляшко, благочинний Обухівського району протоієрей Костянтин Мадзяновський, кандидат наук з богослов’я, старший викладач Київської православної богословської академії протоієрей Петро Бойко, директор Обухівського молокозаводу «Лукавиця» Олексій Зануда, директор благодійного фонду імені Святого Стефана та представник Обухівської телестудії «Бард» Катерина Бриль. Очолив делегацію кандидат наук з богослов’я, доцент, завідувач кафедри церковно- історичних і практичних дисциплін Київської православної богословської академії Святослав Чокалюк.
У День Святої Трійці делегація взяла участь у богослужінні, яке очолив Вселенський Патріарх Варфоломій у Храмі Святого Георгія на Фанарі.
Після закінчення служби, члени делегації поспілкувалися з Його Всесвятістю Вселенським Патріархом та передали звернення від українських вірян. Під час розмови Вселенський Патріарх висловив свою підтримку Українському народові і його прагненням та передав своє благословення.
Розмова продовжилась у Патріаршій резиденції з Головним секретарем Святого і Священного Синоду Вселенського Патріархату архімандритом Іоакімом (Біллісом). Отець Іоакім наголосив на тому, що цей візит є дуже важливим для майбутнього Церкви і особливо для України. Архімандрит Іоакім відзначив, що між Патріархією і дипломатичним корпусом України в Турецькій Республіці існує дуже плідна співпраця і взаємодія з українського питання, і дуже важливу роль в цьому процесі відіграє особисте спілкування.
У День Святого Духа делегація відвідала богослужіння у ставропігійному чоловічому монастирі Святої Трійці на острові Халкі (Хейбіліада) поблизу Стамбулу. Уперше під час Божественної Літургії у монастирі архімандритом Харлампієм поряд із грецькою використовувалась українська мова, а молитви “Символ Віри” та “Отче Наш” були виголошені рідною мовою Послом України в Туреччині Андрієм Сибігою. Після богослужіння урочистості з нагоди престольного свята продовжились в Синодальному залі монастиря. Від імені делегації з вітальним словом до присутніх звернувся доцент Київської православної богословської академії Святослав Чокалюк. Учасники делегації також мали тепле спілкування з настоятелем монастиря - митрополитом Пруси (Бурси) Елпідофором. Для українських гостей о. Іонікієм була проведена надзвичайно цікава екскурсія бібліотекою Духовної семінарії, що знаходилася в приміщені Свято-Троїцького монастиря на острові Халкі.
На завершення учасники делегації подякували Богові за плідний візит, який вселяє надію на визнання Єдиної Помісної Православної Церкви в Україні.

Довідка.
Православна Церква, до якої належать близько 300 мільйонів людей по всьому світу, охоплює ряд незалежних Помісних Церков, об’єднаних спільною вірою та богослужінням. Провідне положення Вселенського Патріархату, який ось уже 17 століть поспіль має своїм центром Константинополь, обумовлене його багатовіковим свідченням і захистом Православної віри. Вселенський Патріархат заснував нові Церкви для діаспори Сходу, від Каспійського моря до Балтики, від Балкан до Центральної Європи. Під його юрисдикцією також перебувають мільйони православних віруючих в Америці, Азії, Австралії.
Константинопольська Церква була заснована святим апостолом Андрієм Первозванним. Після того як 330 р. Константинополь став столицею Римської Імперії, його церковне положення зросло до того високого статусу, яким він володіє і до нині. Другий Вселенський собор (381) закріпив за єпископом цього міста друге місце після єпископа Рима. Четвертий Вселенський собор (451) наділив Константинополь рівністю з Римом, що розширило його юрисдикційні повноваження. Вселенський Патріархат називають «Великою Церквою Христовою», з огляду на його провідне положення серед інших Православних Церков, що грунтується на принципі першості у пастирському служінні для блага всеправославної єдності. Інша його назва «Фанар» (грец. «маяк, світильник») – походить від найменування місцевості, де розташована резиденція Вселенського Патріарха.

Від імені делегації
прот. Петро Бойко