Київська православна богословська академія

Вшанування 85-ї річниці пам'яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні

24 листопада 2018 року у День 85-ї річниці пам'яті жертв Голодомору в Україні, у Києві, на території національного музею "Меморіал жертв Голодомору", відбулися загальнонаціональні поминальні заходи.

Розпочалися заходи Панахидою за жертвами голодомору-геноциду українського народу, яку очолив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Під час заупокійного богослужіння Святійшому владиці співслужили: Патріарший намісник, митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній, керуючий справами Київської Патріархії архієпископ Вишгородський Агапіт та столичне духовенство. У спільній молитві взяли участь представники Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій.

Після Панахиди до присутніх звернувся Президент України Петро Порошенко. Глава держави зокрема сказав: «Посіяні Українською національною революцією зерна дали добрі сходи. Кремль страшився майбутнього «врожаю». Сталін так і написав Кагановичу: «Украину можем потерять». Зі страху і ненависті виріс задум злочину. Спочатку неправедним судом судили і знищили тих, хто дав можливість народу пізнати самого себе, хто об’єднував його навколо цінностей і смислів. А потім взагалі спланували вбити всіх, хто здатний до опору. Вбити лише за те, що вони українці… За те, що вже самим фактом усвідомлення себе окремими народом ставлять під загрозу існування імперії… Так, вони вбивали не лише дорослих. Вбито і півтора мільйона дітей!».

Після завершення молитви та виступу Президент України оголосив загальнонаціональну хвилину мовчання, після якої розпочалася всеукраїнська акція «Запали свічку».

У церемоніальних заходах біля Меморіального знаку «Свічка пам'яті» в Києві взяли участь перші особи держави, керівники зарубіжних країн, парламентів та міжнародних організацій, урядовці з різних країн, дипломати, регіональні делегації, громадські та культурні діячі, свідки великого голоду.

Вшановуючи пам’ять загиблих від Голодомору, Президент, Голова Уряду та Голова Верховної Ради України встановили «Свічки Вічної пам’яті» до меморіального знаку «Свіча пам’яті». Також «Свічки Вічної пам’яті» було встановлено від Світового Конгресу Українців, Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-1933рр, Українського інституту національної пам’яті, акредитованих в Україні глав і представників дипломатичних місій зарубіжних країн та міжнародних організацій, від кожної області, АР Крим, міст Києва та Севастополя.

Сьогодні по всій Україні були приспущені державні прапори і обмежено проведення розважальних заходів.

День пам'яті жертв голодоморів відзначається щороку у четверту суботу листопада з 1998 року. У цей день вшановується пам'ять жертв голодоморів на території України 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років. Внаслідок спеціально організованого радянською владою Геноциду в Україні загинуло понад 10 мільйонів осіб.

Джерело

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України