Київська православна богословська академія

Слово митрополита Львівського і Сокальського Димитрія на вручення жезла Митрополиту Епіфанію

Слово митрополита Львівського і Сокальського Димитрія на вручення жезла Митрополиту Епіфанію

під час його інтронізації у Софії Київській 3 лютого 2019 р.

 

 

Ваше Блаженство, наш архипастирю і митрополите!

Всі, що тут зібралися сьогодні під величавим склепінням Святої Софії – Премудрості Божої на Вашу інтронізацію, входження на Київський митрополичий престол, фактичне літургійне, молитовне затвердження Вас, як Предстоятеля Помісної Православної Церкви України, обраного більшістю голосів на Об’єднавчому Православному Соборі 15 грудня 2018 року, зі зворушенням свій погляд зводимо на Матір нашу Оранту-Провідницю, Яка 1000 років зводить свої руки до Бога Вседержителя за наш народ, за нашу Україну і за наш Золотоверхий першопрестольний Київ. Тут у цьому соборі Святої Софії інтронізувалось багато Київських митрополитів, які сім століть виконували свій послух Вселенському патріаршому престолу і водночас були духовними лідерами нашої Церкви і народу. Але Ваша інтронізація особлива. Це інтронізація новообраного визнаного глави, автокефальної Української Православної Церкви тому до Вас така особлива наша сьогоднішня молитовно-літургійна увага.

Апостольське 34-те правило першосвятительського предстоятельства діє повсюди, у кожній автокефальній Церкві. Згідно цього правила ми сьогодні всі зібранні. Ми хочемо засвідчити, що знаємо і бачимо перед собою нашого першого єпископа, відчуваємо соборність нашої Церкви – Церкви українського народу.

Ваше Блаженство! Сьогодні не тільки ті, хто присутній тут у давній кафедрі Київських митрополитів, але й мільйони православних українців зорують на Вас і хочуть бачити у Вас пастиря з вірою до самопожертви, щоб все, що є земне Вами не керувало, а Ви завжди керувались небесним, щоб очі і слух Ваш, як першосвятителя, були відкритими до одкровень Божих, щоб Ви були справжнім печальником і заступником нашим перед сильними світу цього, напоумлювали нас, як єпископів і тих хто керує українським народом духовно наставляли, були добрим пастирем для своєї пастви. Щоб у Вас не вгасала любов до всього того, що є святим у нашому народі, до традицій і до батьківських могил нашого народу, який твердо і у віках захищав віру своїх батьків. Зрештою з цими могилами наших князів і митрополитів ми стоїмо зараз тут поруч у Святій Софії. Просимо Вас бути уважним до народу, в якому, як казав ап. Павло, Дух Святий поставив Вас блюстителем (Діян. 20, 28).

Ваше Блаженство! Всі ми знаємо, що Христос є Главою Церкви, а Церква Його Невістою. Предстоятель Церкви є образом Христа для всіх тут земних і тому Ви сьогодні заручені з Українською Церквою і тільки такий символічний шлюб може бути єдиним і виключним, як для Предстоятеля по відношенню до Церкви, так і Церкви по відношенню до Предстоятеля.

Ваше Блаженство! Сьогодні у цю урочисту мить нам належить вручити жезл Вашого митрополичого служіння. У зв‘язку з цим мені пригадується одна біблійна старозавітна подія, коли племена вирішили скористатися судом Божим відносно самої служби Богові і поклали усіх керівників племен жезли на ніч у Скинію. Вранці виявилось, що серед усіх цих жезлів розквітнув мигдалевим деревом жезл Аарона, що й стало доказом богообраності одного племені. Згодом жезл Аарона був поставлений перед Ковчегом, як свята реліквія. Жезл, який Вам ми вручаємо є також для нас святинею, нашою церковною реліквією, бо саме цей жезл «розквітнув в руках» Вселенського Патріарха Варфоломія, коли він вручав його Вам у Константинополі за Божественною Літургією 6 січня цього року. Тому прийміть тепер цей жезл від нас усіх тут присутніх, як символ Вашої митрополичої предстоятельської влади, тримайте його міцно і пасіть наше стадо Христове, наш православний український люд! Хай цей жезл розквітне у Ваших руках, як справжнього обраного митрополита Київського і всієї України, наступника святителів Київських – Архієпископів Києва митрополитів усієї Руси Михаїла, Іларіона, Макарія, Іова, Петра Могили та ін.

Ваше Блаженство! Підніміть цей жезл високо і благословіть нас ним, благословіть увесь український народ на добро, щоб благословення Боже спочило над ним, і як колись жезл Аарона володів чудотворною властивістю знищувати усіляку гаддю, так хай і цей Ваш жезл прожене з лиця української землі всяке зло, особливо війну; і мир та спокій назавжди запанують у нашій Державі

Іспола еті Деспота!

 

Софія Київська

3 лютого 2019 р. Б.

 

Джерело

 

 

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України