Київська православна богословська академія

×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 64

Белзька (Ченстоховська) чудотворна ікона Божої Матері (пам'ять 19 березня)

belzka1Сергій Катькало, 3 курс КПБА
Місто Белз (нині Сокальського району Львівської області) відоме з 1030 року. Під цією датою в "Літописі Руському" є запис: "Ярослав узяв місто Белз". Белзька, або Ченстоховська чудотворна ікона Божої Матері, за переказами, була намальована євангелістом Лукою в Єрусалимі в Сіонській горниці, де відбувалась Тайна Вечеря (пам'ять 18 жовтня).
У 66 – 67 роках, під час навали римських військ під керівництвом Веспасіана і Тита, християни втекли у містечко Пеллу. Разом з іншими святинями вони зберігали у печерах і Ченстоховський образ Богоматері.
Цариця Олена, мати візантійського імператора Костянтина у 326 році, привезла цю ікону з Єрусалима до Констан¬тинополя. Як потрапила святиня до Белзу — невідомо. За однією версією, її безпосередньо отримав із Константинополя князь Лев, згідно з іншою — вона спочатку була в Болгарії, Моравії та Чехії, а потім дісталась украї¬нському князю Леву. Він помістив чудотворну ікону в замкову церкву в Белзі. По захопленню Галицького князівства польським князем Владиславом Опольським на Белз напали татари і взяли місто в облогу. Князь Владислав Опольський наказав винести ікону і поставити на фортечні мури. Татари, обстрілюючи замок, влучили в ікону. На військо бусурманів впав туман, це викликало великий переляк, і вони в паніці побігли від міста. Князь Владислав, залишаючи Галичину, не насмілився присвоїти чудотворний образ собі, а передав римо-католицькому ордену Павлінів і збудував для нього монастир на Ясній Горі біля Ченстохова.
1415 р. на Ченстохов напали гусити і сильно пограбували його, зробили спробу вивезти ікону Богоматері. Але коні не могли зрушити з місця воза, на якому знаходилася святиня. Один з гуситів викинув ікону на землю, інший вдарив по образу мечем. Перший відразу помер, у другого всохла рука. Так ікона залишилась в монастирі.
В 17 ст. шведи заволоділи майже всією Польщею. Незабаром їх загони з'явились і біля Ченстохова, взяли в облогу монастир на Ясній Горі. І знову ікона Богоматері врятувала монастир і всю Польщу. Король Ян Казимир проголосив святиню Королевою Корони Польської.
Велика кількість чудес від Ченстоховського чудотворного образа було засвідчено в особливій книзі, яка зберігається у храмі Ченстоховського монастиря. З цієї ікони було зроблено багато списків як для католицьких, так і для православних храмів.
У 1813 році, коли російські війська увійшли у Ченстоховський замок, настоятель та братія Лаври подали генералу Сакену список з чудотворного образу. Згодом Чудотворна ікона була перевезена до Санкт-Петербургу у Казанський собор.

© Київська православна богословська академія: офіційний сайт провідного закладу вищої духовної освіти України